Markus Klos, ředitel veletrhu pracovních příležitostí JOBDAYS

Stejně důležitou roli jako automobilky hrají i menší společnosti, které jsou s automobilovým průmyslem přímo spojené.

Které profese se na současném trhu práce nejlépe uplatňují? Jaká je pozice technický oborů?
Dnešní doba rozhodně přeje odborníkům s technickým vzděláním. Jedná se o pozice ve strojírenství, stavebnictví, energetice či IT odborníky ve všech oborech. Například uchazečů o práci v administrativě je mnoho, prosadí se však spíše uchazeči, kteří mohou nabídnout něco navíc. Nějakou přidanou hodnotu. Výhodou je například dobrá znalost cizího jazyka či praxe v oboru.

Technické obory nejsou mezi mladými lidmi příliš populární, proč? Je tomu tak i v jiných evropských zemích?
Jedná se o celoevropský trend, v některý zemích se však státní instituce začínají tomuto problému více věnovat, například formou speciálních rekvalifikačních programů pro nezaměstnané. Tento problém vychází často ze snahy rodičů zajistit pro své dítě co nejlepší vzdělání, což pro ně znamená střední škola zakončená maturitou, což dává možnost studia na VŠ. V případě, že se maturanti nedostanou na VŠ, jsou možnosti uplatnění se všeobecným vzděláním často horší než u uchazeče s výučním listem.

Jaké technické profese jsou teď náborovými specialisty nejvíc poptávané?
Naše společnost se specializuje spíše na vícejazyčné nabídky práce, administrativní pracovníky a na střední a vyšší management, takže mohu jmenovat spíše pozice jako produktový manažer, design inženýr nebo kvalitář. Přesto vím, že je všeobecně zájem například o pracovníky na CNC strojích, stavební techniky či jiné technické specialisty.

Jakou roli hrají zaměstnavatelé v automobilovém průmyslu na současném trhu práce?
Hrají velmi důležitou roli. Automobilky jsou v naší zemi jedním z nejdůležitějších a největších zaměstnavatelů. Stejně důležitou roli jako automobilky hrají i menší společnosti, které jsou s automobilovým průmyslem přímo spojené ať už jako dodavatelé komponentů či jako firmy poskytující služby pro zaměstnance.
 

Vyhledávání

Aktuality

22.2.2017
ŠKODA AUTO Střední odborné učiliště strojírenské v Mladé Boleslavi prošlo rozsáhlou modernizací

Studenti mají k dispozici nové centrum robotiky, jazykové centru…

čtěte více
10.2.2017
AGC Automotive Czech pořádá pravidelné exkurze pro školáky

Firma zve na exkurze do provozu školáky, aby se seznámili s fung…

čtěte více